Cóż to był za dzień! Pełen emocji i niezapomnianych wrażeń

Za nami jubileuszowa edycja Akcji Narodowego Czytania. W sobotnie przedpołudnie przy Bibliotece w Mielnie wybrzmiewały fragmenty Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Dziękujemy naszym Gościom za obecność i zaangażowanie we wspólne czytanie niepowtarzalnej tragifarsy kołtuńskiej.

W tym roku Narodowe Czytanie obchodzi swój jubileusz. W 2012 roku zostało zainicjowane wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, a na rok 2021 wybrano, napisany jesienią w 1906 roku, a uznany za najważniejsze osiągnięcie w twórczości Gabrieli Zapolskiej utwór Moralność pani Dulskiej. Autorka sama nazwała swój utwór tragifarsą, gdyż sceny poważne sąsiadują tu z farsowymi. Rodzina Dulskich stworzona przez Gabrielę Zapolską to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych bohaterów zbiorowych w dziejach polskiej literatury, stanowi świetny przekrój społeczeństwa mieszczańskiego. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Moralność pani Dulskiej zalicza się do stałego repertuaru polskich teatrów, a na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.